İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Dizi Önerileri
  3. Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi +5 Dizi
Trendlerdeki Yazı

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi +5 Dizi

İzlerken başından kalkamayacağınız yabancı dizi önerileri.

yabancı dizi önerileri - yabancı dizi

Başından kalkamayacağınız yabancı dizi önerileri serimizde ilk olarak izlemeniz gereken en iyi netflix yabancı dizileri derledik. Sizler için çok sürükleyici olduğunu düşündüğümüz ve izlerken keyif alacağınız yabancı dizilerden bahsedeceğiz.

Hazırladığımız tavsiye diziler ise böyle alışık olduğumuz 30-35 dakikalık kısa dizilerden değil. Neden değil? Çünkü; bahsettiğimiz kısa diziler ne kadar sürükleyici olsa da ne kadar popüler bir şekilde izlenme alsa da bir an ne olduğunu anlamadan bitiyorlar ve dizinin içine giremiyor, diziyi yaşayamıyorsunuz.

Örnek verecek olursak: La Casa de Papel / *1 sezonu depresyona girmiş ve 1 günde bitiren üyelerimiz var. 

Sizler için önereceğimiz diziler daha uzun bölümlerden oluşmakla beraber daha ayrıntılı, daha detaylı, daha kaliteli senaryolara sahip olmasına dikkat ederek 1-2 günde izleyerek bitirilecek diziler olmamasına dikkat ettik.


Öneri #1 / Orange Is the New Black (IMDb: 8.1)

orange is the new black - orange is the new black konusu

Orange Is the New Black, listemize giren meşhur Netflix dizilerinden bir tanesi olmakla beraber Emmy ödüllü ve sizler için önerdiğimiz yabancı dizi önerileri arasında en eski diziler arasında da yer almaktadır. Şuan 7. Sezonuyla ekranlara veda eden dizi, izleyicilerini adeta ekrana kilitliyor. Size önerimiz ilk bölümlerde “bu diziyi ben sevemem” veya “bu diziyi beğenmedim” gibisinden düşüncelere sakın kapılmayın. Çünkü ilerleyen bölümlerde dizi karakterlerinin gerçekten ayrıntılı işlendiğini, hapishane hayatının çok iyi gösterildiğini, genel olarak politik durumlarında çok iyi yansıtıldığını ve aynı zamanda feminizme ve ırkçılığa da değinilen bir dizi olduğunu göreceksiniz.

Dizinin Konusu

Orange Is the New Black dizimizin konusuna gelecek olursak, Piper Chapman adında bir ana karakterimiz var ve önceden işlediği bir suç sebebiyle hapishaneye gidiyor ve teslim oluyor. Daha sonrasında ise bir kadın hapishanesinde yaşanan olayları daha doğrusu her şeyi izlemeye başlıyorsunuz. Yapılan bütün zorbalıklar, hapishane idaresinin onlara yaklaşımı, hapishane içerisinde yaşanan illegal olaylar, kavgalar ve genel olarak kadınların birbirileriyle olan ilişkileri gibi her şeyi çok ayrıntılı olarak görüyorsunuz.

Ayrıntısı bol olan senaryolu dizileri sever misiniz? *işte tam buna uygun bir dizi.

Açıklayacak olursak, bu dizide bütün karakterler ayrıntılı olarak işleniyor. Yani diziyi izlerken herhangi bir karakter giriyor hayatınıza ve ilk izlenimlerde hiçbir fikriniz olmayan bu karakter için bir fikrinizin olmadığını kendinizce sorguluyorsunuz. Ama gerçekten daha sonrasında çok ayrıntılı bir şekilde karakter o suçu neden işlemiş, hayatında neler var, dışarıda ki ailesi neler yapıyor, hapishane içerisinde ki durumu nedir gibi soruların cevabını çok ayrıntılı bir şekilde görüyorsunuz.


Öneri #2 / House of Cards (IMDb: 8.8)

house of cards - house of cards konusu

House of Cards, inanılmaz bir zeki senaryosu ve inanılmaz bir kurgusu olan bu dizinin bölümleri gerçekten uzun. Ancak şunu da söylemeliyim, sizlere tavsiye ettiğim en iyi yabancı dizi önerileri arasında biri diyebilirim. Ayrıca dizide ağır bir politika konusu var gibi gözüküyor. Ancak diziye başladığınız ilk günden itibaren sizi kendine bağlayacak ve şuna kesinlikle inanıyoruz; bu dizi size karşı kendini mecbur hissettirip, bütün sezonlarını size izlettirecek ve tüm bölümlerini bitireceksiniz.

Dizinin Konusu

House of Cards dizimizin konusundan bahsetmemiz gerekirse Kevin Spacey’nin canlandırdığı Frank Underwood, Amerika’da ki bir politikacı ve politikada yavaş yavaş basamakları tırmanmasını, iktidar sevdasını ve koltuk sevdasını görüyoruz bu karakterin. Tabi bu tırmanış aşamaların da karakterin başına gelen bütün olaylar, politikayı yönetiş biçimi, insanları yönetiş biçimi aynı zamanda iktidar hırsı gibi konuları çok ayrıntılı görüyorsunuz. Bir yandan her ne kadar siyasi ve politikayla ilgiliymiş gibi gözükse de, öyle manipülasyon teknikleri görüyorsunuz ki gerçekten kendi hayatınızda bile uygulayabilirsiniz.

Ayrıca bu diziyi izlerken çok fazla teoriler üreteceksiniz! Neden mi?

House of Cards, Game of Thrones’dan çok daha etkileyici, çok daha zeki bir senaryosu olan gerçekten bir anda hiç beklemediğiniz şeylerin yaşandığı ve inanılmaz mantıklı ilerleyen bir dizi. Aynı Game of Thrones’da olduğu gibi bir iktidar kavgasını anlatıyor dizimiz ve iktidara giden yolu görüyorsunuz. Bu anlamda Game of Thrones ile yapısal olarak benzetebilirsiniz.


Öneri #3 / Outlander (IMDb: 8.4)

outlander - outlander konusu - yabancı dizi önerileri

Outlander, hem tarihsel hem birazcık büyülü hemde aslında oldukça gerçekçi bir dizi olarak bizlere sunulan en iyi Netflix dizilerinden biri. Tarihsel olarak karşımıza çıkan bu dizi İskoçya tarihine dayanıyor. Dizi, o dönemin tarihine çok uygun ve tarihsel gerçeklik ile çok örtüşen şeyler görüyorsunuz. Bu anlamda diziyi izlerken o dağlar ve yeşil görüntü size İskoçya’ya gitme isteği yaratabilir. Bu bakımdan da yine yabancı dizi önerileri arasında dikkat çeken bir dizi olduğunu görüyorsunuz.
Bonus: dizinin müzikleri çok güzel*

Dizinin Konusu

Dizimizin konusu ise şöyle; Claire ve Frank adında bir çiftimiz var. Claire ve Frank, Frank’in atalarının olduğu İskoç dağlarına bir tatile çıkıyorlar. Daha sonrasında Frank başka şeylerle uğraşırken, Claire yalnız başına büyülü taşların olduğu bir yere gidiyor ve büyülü taşların arasında gezinirken birden bire bir ses duyuyor ve oraya gittiğinde yüzyıllarca geriye ışınlanıyor ve zaman yolculuğu yapıyor. Bunun üzerine dizimizde Claire’in yaşadığını maceralara tanıklık ediyorsunuz.


Öneri #4 / How to Get Away with Murder (IMDb: 8.1)

how to get away with murder

Dizimizin içeriği aslında dizi isminde gizli diyebiliriz. Cinayetten nasıl kurtulursun?

Açıkçası bir suçtan kurtulmak istiyorsanız, bir başka suç işlemek zorundasınız. Dizi içeriğinde ceza hukukuyla ilgili güzel şeyler görmekle beraber bir yandan insan ilişkilerini görüyorsunuz bir yandan da bir takım cinayetlerden kurtulmaya çalışıyorsunuz. Tabi dizi içerisinde cinayetler haricinde bir takım ilişkiler ve romantikliğin fazla olduğu bölümlere dönüştüğünü göreceksiniz ancak izlerken keyif alacağınızı düşünüyoruz.

Dizinin Konusu

Annalise Keating adında çok başarılı bir ceza profesörü var ve bu profesör dersine girdiği öğrencilerden başarılı olanlardan 5-6 tanesini yanına stajyer diye alıyor. Bu yanına aldığı stajyerlerle birlikte aldığı davaların üzerinde çalışmaya başlıyorlar. Bu süreçte hem öğrencilerin birbirleriyle arasında ki ilişkiler hem profesör ile aralarında ki ilişkiler hem de karmakarışık hale gelmiş cinayetlerle ilgili olayları görmeye başlıyorsunuz. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ettiğimiz bu yabancı dizi önerileri içerisinde en iyilerinden birisi olduğunu ısrarla belirtiyoruz.

Dizi de bütün karakterlerin ailevi bazı problemleri var. Alkol problemlerine değiniyor ve bir yandan da karakterin akıcı senaryo ile birlikte hukuki olaylarda görüyorsunuz. Dizi içerisinde cinayet ile ilgili bazı kısımlar var ki o kısımlar gerçekten çok sürükleyici.


Öneri #5 / Lie to Me (IMDb: 8.0)

lie to me - lie to me konusu - yabancı dizi önerileri

Bu dizi önerdiğimiz diğer dizilerden çok daha farklı. Dizi içerisinde yalan söylemek ile ilgili bütün ayrıntıları öğreniyorsunuz. Dizi mikro mimiklerle ilgili ve yalan söyleyen insanların mikro mimiklerini inceleyerek bütün bilgileri size veriyor. Bütün bu olaylar dizi içerisinde sıkılmadan ve sürükleyici bir şekilde işleniyor ve dizide ne olacağını çok merak ediyorsunuz. Aslında ders çalışıyormuş gibi yanınıza bir not defteri alarak oradaki bütün bilgileri defterinize not tutarak izlemeniz gereken bir dizi.

Dizinin Konusu

Lie to Me dizisinden mikro mimiklerle ilgili öğrenilmiş birçok şey var. Yani anlayacağınız oldukça ilgi çekici bir dizi. Bir yandan kriminal bir tarafı var ve sürükleyici ilerleyebilen bir dizi. Fakat bunların haricinde insan psikolojisiyle ilgili, insan ilişkileriyle ilgili ve mikro mimiklerle ilgili çok fazla bilgi verici belgesel tadında bir dizi olduğunu söyleyebiliriz.

Lie to Me dizisinde yaşanan olaylar zaten gerçek çalışmalara dayanıyormuş ve içerisindeki bütün bilgiler de gerçekmiş. Mikro mimiklere ilgi duyuyorsanız ve böyle şeyler size sürükleyici geliyorsa bu diziyi izlemeden geçmeyiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yeniyabancidiziler.com kurucusu. hayat mottosu; “biriktirdiğin değil paylaştığın senindir”.

Yorum Yap