İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Dizi Önerileri
  3. Karantinada İzlenecek İyi Hissettiren +5 Dizi Önerisi
Trendlerdeki Yazı

Karantinada İzlenecek İyi Hissettiren +5 Dizi Önerisi

Sıkıcı ve bunaltıcı günlerde rahatlamak adına izleyebileceğiniz 5 dizi önerisi!

Karantinada İzlenecek İyi Hissettiren +5 Dizi Önerisi

Malum olaylar neticesinde kendisini eve kapayanlar için karantinada izlenecek iyi hissettiren 5 dizi önerisi ile karşınızdayım. Hani bazı diziler vardır ve bir ara mutlaka izleyeceğim dersiniz ama aradan aylar belki de yıllar geçer, unutursunuz gider. İşte size fırsat! Sıkıcı ve bunaltıcı günlerde rahatlamak adına size izleyebileceğiniz 5 dizi önereceğim. *ayrıca +1 dizi öneri bonusu var.

Bildiğiniz üzere koronavirüsü dolayısıyla ülkece bir sosyal izolasyon içerisine girdik. Çok kolayca bulaşan bir virüs olduğu için ve taşıyıcı olup olmadığımızı şu noktada bilemediğimiz için bu virüsü yeterince bulaştırmamak adına bir süre zorunlu haller dışında evden dışarı çıkmamaya özen gösterelim.

Hazır hepimiz evdeyiz ve bugünlerde yeni dizi önerileri arayışındasın. O zaman ne duruyorsun, hemen yeni dizi önerilerimizi kontrol et. 🙂


1. The Night Of (2016) IMDb: 8.5

The Night Of dizisi

The Night Of, seyretmeye başladığınız andan itibaren sizi alıp kendi atmosferine çekmeyi başarabiliyor. Diziyi seyretmeye başladıktan sonra onu bitirmeden bırakmanız gerçekten çok zor. Dizi zaten sadece 8 bölümden oluşuyor ve bir hayli her şeyi tam olarak tadında bırakıyor. The Night Of, çok ağır bir dizi olarak biliniyor ancak ağır derken tamamen kendine özgü atmosferi, çok başarılı kurgusu, özenle hazırlanmış müzikleri, doğallığı ve abartısız senaryosunu kastediyorum. Bu arada dizinin iki yapımcısı bulunuyor. Bunların kim olduğuna göz atınca şu bilgilere ulaşıyoruz;

  • Richard Price: Amerika’da tanınan bir roman ve senaryo yazarı.
  • Steven Zaillian: Hannibal, Irishman, Schindler’in Listesi gibi sağlam filmlerin senaristleri arasında görüyoruz.

Dizinin Konusu: The Night Of dizisi, New York’ta yaşayan Pakistan asıllı Nasir Khan’ın etrafında gelişiyor. Nasir Khan görünüşe göre bir cinayet zanlısı. Tabi doğu kökenli olduğu için kendisine yönelen ve yüksek dolarlar gibi aşılması zor ön yargılar çıkıyor karşısına. Bu arada bu dizinin sakın polisiye gerilim tarzında gerçek suçluyu bulma mücadelesi olduğunu düşünmeyin. Tabii ki dizinin polisiye yönü de var ama yapım daha çok insan odaklı.

Önerilen Yazı

La Casa de Papel 4. Sezon: KAOS başlıyor!


2. Spartacus (2010–2013) IMDb: 8.5

Spartacus dizisi, Spartacus konusu

Spartacus, birinci sezonunu tam adıyla söylemek gerekirse Spartacus: Blood and Sand olarak bilinmekte. Spartacus, katıksız bir aksiyon, macera ve dövüş dizisi. Heyecanın bu kadar zirve yaptığı dizi sayısı gerçekten çok azdır. Hiç ummadığınız gelişmeler bir anda gerçekleşebiliyor. Ayrıca dövüş sahneleri çok kaliteli. Sanırım Amerikan dizi tarihinin en kanlı ve en vahşi dizilerinden birisi. Kurgusu da aşırı derecede çok sürükleyici. Kalp ritimlerinizi tavan yaptıran sahneleri çok fazla.

Mini YYD bilgi: Dizinin başrolünü oynayan yani Andy Whitfield’a ilk sezonun çekimleri tamamlandıktan sonra kanser teşhisi konuldu. Onun tedavisi sırasında diziye ara verildi çünkü yapımcılar başka bir aktörle çalışmak istememişti. Ancak tedavisi uzayınca diziye planda olmayan bir sezon eklendi ve bu sezon Spartacus’ten öncesine odaklanıyordu yani Blood and Sand hikâye olarak devam ettirilmedi. Bu sırada başarılı aktör tedaviye cevap vermedi ve erken bir yaşta kansere yenik düştü. Bu nedenle Spartacus dizisinin son sezonunda başka bir aktör yer almaktadır.

Dizinin Konusu: Spartacus dizisi, Roma İmparatorluğu zamanında yaşamış gerçek bir kişinin hayatından esinleniyor. Gerçek Spartacus, Roma ordusundan kaçtığı söylenen Trakyalı bir köle olduğu söyleniyor. Daha sonra yakalanıyor ve köle olarak satılıyor. Aynen dizideki gibi bir gladyatör okulunun sahibi tarafından satın alınıyor. Ben spoiler olmaması için detaylara girmeyeceğim. Ancak diziyi seyrettikten sonra veya seyretmeden önce Spartacus’un hayatına bir göz atacak olursanız, onun gerçek hayatı ve dizi arasındaki benzerlik veya farklılıkları kolayca yakalayabilirsiniz.


3. Dexter (2006–2013) IMDb: 8.6

Dexter dizisi, Dexter konusu

Dexter, tam sekiz sezondan oluşan bir suç ve macera dizisi. Yapım bir polis departmanında çalışan bir seri katilin hikâyesini anlatıyor ve Dexter bir kan sıçrama analizcisi. Cinayet mahalline önce o gidiyor ve kanın sıçrama açılarına göre cinayet hakkında kimsenin fark edemeyeceği detayları ortaya çıkarabiliyor.

Dizinin Konusu: Onun kimsenin fark etmediği gizem dolu bir yönü bulunuyor ve Dexter aynı zamanda bir seri katil. Dexter dizisi, bir katilin anatomisini başarıyla çiziyor. Dexter bir katil olsa da sempatisinden dolayı veya burada spoiler olmaması için söylemediğim bazı özelliklerinden ötürü ister istemez onun tarafını tutuyorsunuz. Diziyi seyrederken onun yakalanma ihtimali bile yüreğinizi ağzınıza getirebiliyor. Dexter dizisinin 8 sezon olması ne yazık ki bazı sezonlarda heyecanın biraz düşmesine sebep olmuş.

Diğer taraftan Dexter dizisinin bir seri katil dizisi olduğunu düşünmemek gerekiyor. Dizide ki diğer karakterlerde gerçekten çok başarılı. Dexter, bence her başarılı dizi gibi insan psikolojisine sağlam dokunuşlar yapabiliyor. Diziyi seyredeli yıllar oldu ama şu an bile hala bazı sahnelerini düşündükçe ürperdiğimi söyleyebilirim. Duygusallığın zirve yaptığı anlar özellikle ileriki sezonlarda çok daha fazla. Ayrıca diziye sırayla eklenen çok sağlam karakterler dizinin tekrar düşmesini ve sıradanlaşmasını engellemiş. Bence dizinin finali de çok güzel ve hala gözümün önünden gitmiyor. *Dexter, “iyi ki izlemişim be” dediğim dizilerden birisi. 🙂


4. Breaking Bad (2008–2013) IMDb: 9.5

Breaking Bad dizisi, Breaking Bad konusu

Breaking Bad, Amerikan dizi tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı ve en sevilen dizilerinden birisi. IMDb oranına bakarsanız şu an için 1,319,026 oylama yapıldığını ve dizi puanının 9.5 olduğunu görebilirsiniz. Dizi çok kabaca söylemek gerekirse ölümcül bir hastalığa yakalanan bir kimya öğretmeninin uyuşturucu işine girmesi ve sonradan gelişen olaylara odaklanıyor. Tabii bir kimya öğretmeni neden böyle işe girer ki? Onu suça iten sebepler nelerdir? Gibi sorular sormanız gayet normal. Ama karşınızda gelmiş geçmiş en sağlam dizilerden birisi bulunuyor. İşte bu nedenle tüm sorularınızın cevabını dizide tek tek bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Dizinin Konusu: Breaking Bad dizisi neden bu kadar iyi? İnsan psikolojisi vurguları dizide çok iyi. Walter White ve onun okuldan öğrencisi olan Jesse birer kahraman değil. Bu karakterler hatalarıyla, doğrularıyla ve yanlışlarıyla birer insan olarak aktarılmış diziye. Tabii sadece onlar değil Walter White’ın eşi Skyler White, ayrıca onun eniştesi olan polis yakını, diğer taraftan suç dünyasında olan isimler ile her bir karakter çok ama çok başarılı. Breaking Bad ayrıca kurgusal olarak da çok güzel bir dizi. Dizide gerçekten hayal edilemeyecek şeyler oluyor. *Hemen bu diziye başlamalısınız.


5. Hannibal (2013–2015) IMDb: 8.5

Hannibal dizisi, Hannibal konusu

Hannibal, sinema tarihinin en psikopat canilerinden birisi. Dizi aynı zamanda filme de çekilen Red Dragon kitabındaki karakterlere sadık kalınarak sinemaya aktarılmış. Bu dizide ağır psikolojik betimlemeler ve uzun konuşmalarla dolu bir anlatım dili bulunuyor. İlk olarak Hannibal karakteri çok sağlam. Onun zihin dünyasının kıvrımlarında gezinmek uzun ve doyurucu konuşmalarını dinlemek tarifsiz bir zevk.

Dizinin Konusu: Bilindiği üzere o çok gizemli ve başarılı bir psikiyatrist. Bunun yanında bilmeyenler için söylüyorum. O insan etiyle beslenen bir yamyam ve bir seri katil. Dizide onun karşısında FBI’da çalışan muhteşem bir dehayı seyrediyoruz. Will Graham, şu an bile Will Graham karakterini canlandıran oyuncunun gerçekten rol yapıp yapmadığına emin değilim. Adam resmen karakterin kendisine dönüşmüş gibi.

Dizide Will Graham’ın inanılmaz bir yeteneği var. Kendisi suçlular gibi düşünebiliyor, onların zihinleriyle bütünleşebiliyor ve suçu neden nasıl ve ne şekilde işlediklerini anlayabiliyor. Bu arada Hannibal’ın kimliği tabii ki gizli. Kimse onun katil olduğunu bilmiyor. Biz işte dizi boyunca bu iki zeha’nın muhteşem zihinsel savaşını seyrediyoruz. İkisi de inanılmaz, ikisi de geri adım atmıyor ve ikisi de farkında olmadan birbirine hayranlık besliyor. Hannibal dizisi, benim olduğu gibi sizin de inanılmaz dizileriniz arasında yer alacaktır. Hannibal dizisini kesinlikle izlemelisiniz.


Workin’ Moms (2017–) IMDb: 7.4 | BONUS*

Workin' Moms

Workin’ Moms, bir Netflix dizisi ve gerçekten oldukça akıcı ilerleyen çok kolay dizinin hikâyesine sizi dâhil edebilen bir dizi. Dizi aslında adında gizli olduğu üzere çalışan annelerin hayatını anlatıyor. Dizide üç ana karakter var diyebilirim fakat arada böyle dördüncü ve beşinci annelerde olayın içerisine dâhil oluyor. Dizinin konusunu ise kısaca özetleyecek olursak anneliğin, insanın kişiliğini çokta değiştirmemesi gerektiğini anlatıyor.

*İzlerken keyif alacağınızı düşündüğümüz bu bonus diziyi kesinlikle listenize eklemelisiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yeniyabancidiziler.com kurucusu. hayat mottosu; “biriktirdiğin değil paylaştığın senindir”.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 3. tavsiye dizi için çok teşekkür ederim yabancı dizi önerileri devam etsin