İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Dizi Önerileri
  3. İzlerken Keyif Alacağınız 3 Dizi Önerisi

İzlerken Keyif Alacağınız 3 Dizi Önerisi

Daha önce karşılaşmadığınız yepyeni dizi önerileri!

3dizionerisi

Hepimizin evlerde uzun saatler geçirmek zorunda kaldığı şu korona günlerinde, biraz olsun keyifli vakit geçirebilmek için dizi arayanlara, çok sevdiğim ve çok keyif alacağınızı düşündüğüm 3 dizi önerisi ile karşınızdayım. Sizlere aktaracağım bu dizi önerilerinde ki dizilerin konuları, birbirleriyle apayrı temalarda olduğunu da söylemek istiyorum.

1La Mante (2017) IMDb: 7.5

Ele aldığımız ilk dizi önerisi bir Fransız polisiyesi olan, La Mante. Dizi bir sezon ve 6 bölümden oluşuyor. Göründüğü gibi çerezlik kısa bir dizi. Aslında bu bir seri katil hikayesi. Fakat diğer seri katil dizilerinden farklı olarak, baş karakterimiz yani seri katilimiz, bir kadın.  “The Mantis” Lakaplı seri katilimizin dizinin geçtiği zamandan 25 sene önce tüm Fransayı dehşete düşüren cinayetler işlemiş ve bu sebeple hapiste cezasını çekmekte. Fakat Paris’te yeni bir seri katil ortaya çıkıp, The Mantis lakaplı seri katilimizin cinayetlerini birebir kopyalayarak işlemeye başladığında, Fransız polisi bu cinayet olaylarını çözebilmek için The Mantis’den yardım istemek zorunda kalıyor. Bölümler ilerledikçe karşımıza aile bağları, anne-oğul ilişkisi, şiddet ve taciz gibi birçok olay çıkıyor. Bu kavramlar ortaya çıktıkça biz asıl katilimizin cinayetlerinin sebeplerini de öğrenmeye başlıyoruz. Dizi genel itibariyle akıcı bir dizi ve dram dizisi olarak izliyoruz. Özellikle dizinin sonunda mükemmel bitirildiğini düşünerek ilk sırada bu diziyi önermek istedim. Kesinlikle izlenmeye değer. 🙂

2Fleabag (2016–2019) IMDb: 8.7

Size bahsetmek istediğim ikinci dizi önerisi ise Fleabag. BBC yapımı olan İngiliz dizisi, 2 sezon ve 12 bölümden oluşuyor. Bu bölümlerde 20-25 dakika arasında. Bu diziyi aslında birçok diziden farklı kılan önemli bir detay var. Bu detay ise 4. duvarın yıkılışı. Biz aslında bir izleyici değilde baş karakterin arkadaşı hatta bir sırdaşı rolündeyiz. Öyle ki dizi bu 4. duvarı yıkarak, bizi olaya dahil ediyor. Baş karakter bazen kameraya yani bize bakarak konuşuyor, göz kırpıyor, çeşitli jest ve mimikler yapıyor. Böylece klasik bir izleyici gibi değil de aksine, sanki dizinin içerisinde bir karakter rolüne bürünüyorsunuz. Dizi aslında absürt komedi gibi gözükse de aslında ağır bir drama içeriyor. Aslında büyük trajedi yaşayan insanlar ve ailesi tarafından başarısız görülerek dışlanan bir kadının kendisiyle ve yaşadığı olaylarla mücadelesini komedi ve drama unsurlarıyla güzelce birleştirebilmiş bir dizi. Avrupa ve Amerika sinemalarında çok arka plana atılan aile kavramı, bu dizide oldukça ön planda. Ana konuya etki edecek bir şekilde işlenmiş. Eğer alışılmışın dışında kaliteli ve özgün bir dizi arayışındaysanız, bu diziyi izlemenizi tavsiye ederim.

3Fleabag (2017– ) IMDb: 8.6

Ele alacağım son dizi önerisi ise Mindhunter. Bu dizi bir romandan uyarlanmış. Dizi ayrıca 2 sezondan ve 19 bölümden oluşuyor. Kısaca konusuna değinecek olursam, FBI bünyesinde çalışan 2 ajanın bir araya gelip davranış birimini kurmaları ve dönemlerinin en ünlü seri katilleriyle görüşerek bir suçlu profili çıkarmaya çalışmaları üzerine kurulu. Dizi boyunca seri katilleri, onları suç işlemeye iten olayları, sırlarını, çocukluklarını ve yaşantılarını da öğreniyoruz. Zaten dizide de yapmaya çalıştıkları şey tam olarak bu. Seri katillerle görüşerek onların psikolojik tahminlerini çıkarmak ve niçin cinayet işlendiğini çözmek. Özellikleri seri katillerin o dönemde yaşamış seri katiller olduğunu ve gerçek görünüşleriyle dizideki tiplemelerini birbirlerine benzetmeleri, diziyi izlerken sizlere çok daha çekici gelmeye başladığını göreceksiniz.

Uzun lafın kısası önerdiğim 3 dizininde çok uzun olmadığını ve izlerken keyif alacağınızı düşündüğüm diziler. Eğer izlemediyseniz ve izleyecek dizi arayışındaysanız, kesinlikle izlemenizi öneriyorum.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

ÇÜ öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dönem dizileri izleyicisi ve ayrıca süper kahraman aşığı.

Yorum Yap