1. Ana Sayfa
  2. Dizi İncelemeleri
  3. Freud: Dizi İnceleme (Spoilersiz)

Freud: Dizi İnceleme (Spoilersiz)

Netflix'in bol eleştiriler alan yeni dizisi Freud'u sizler için inceledik!

freud, freud dizisi

Netflix’in bolca eleştiriler alan yeni dizisi Freud’un dizi incelemesini sizler için yaptık. Tamamen spoilersiz bir şekilde dizinin tüm detaylarını bu yazımda sizlere sunacağım. Öncelikle dizi hakkında bilmeniz gereken bir şey var biz dizi incelemesi yaparken bu dizinin Freud’un hayatını anlatmadığını net bir şekilde inceledik. 8 Bölümden oluşan diziyi izlediğimizde bu dizinin biyografik bir dizi olmadığını gördük. Bu dizi aslında biraz Supernatural dizisi izlermiş gibi izlemeniz gereken bir dizi. Bana dizinin en ilginç gelen olayı ise şu; Freud dizisi ilk olarak Alman televizyonundan yayınlanıyor ve dizi izleyicilerin ve eleştirmenlerin yüksek beğenilerini pek fazla kazanmıyor. Buna karşın ise dizi Romy Awards 2020 ödülüne aday gösteriliyor. Dizi hakkında çokça eleştiri olsa da Freud dizisinin ikinci sezonu bana göre gelir gibi gözüküyor.

freud dizisi

Kimmiş bu Freud? Dediğinizi duyar gibiyim. Bu yüzden diziyi izlemeden önce Freud’un hayatı ile ilgili aşağıda verdiğim ufak bilgileri mutlaka okuyunuz.

Sigmund Freud Avusturyalı bir nörolog. Hayatı boyunca kendi özgün kişiliğini beş farklı dönemden geçerek geliştiren tarihte psikanalitik olarak bilinen kuramın kurucusudur. Goethe’nin yaptıklarından etkilenen ve başlangıçta istemediği halde tıp okumaya karar veren Freud, 1881’de tıp öğrenimini bitirmiştir. Öğrencilik sonrasında 1883’te ise ünlü beyin nöropatoloji uzmanı Dr. Theodor Meynert’in yanında asistan olarak çalışmaya başlamıştır. Bundan hemen bir sene sonra ise 1884 yılında kokain üzerine bir inceleme yapmakla görevlendirilmiştir. Ayrıca Freud hakkında şunu da bilmeniz de fayda var; Freud prensipleri gereği kişisel olarak kendisine ait hiçbir belgeyi, mektuplarını veya anı defterini geride bırakmamış ve hepsini yakmıştır.

Dizinin Konusu: Freud dizisinde, Sigmund Freud’un gençlik yıllarında psikolojik deneylerini nasıl bulduğunu diziye uyarlanmış bir şekilde görüyoruz. Dizinin tam olarak bir konusu olmasa da biraz böyle gerilime yönelik polisiye öğeler ve hafif korku öğeleriyle harmanlanmış bir dizi. Biliyorsunuz Freud Avusturya-Macaristan İmparatorluğu doğumlu ama dizi Avusturya Viyana’da geçiyor. 8 Bölümden oluşan Freud dizisi yaklaşık 8 saatten oluşmaktadır. Çekimleriyle ve Cast yönüyle bakacak olursak gayet başarılı bir dizi olmuş ve Sigmund Freud’un gençlik fotoğraflarına bakacak olursanız, başroldeki oyuncuya baya benzediğini göreceksiniz. Genel olarak başarılı ve izlenilebilecek bir dizi olan Freud dizisinin özellikle hipnoz sahnelerini dikkatle izlemenizi öneriyorum.

Eleştiri: Açıkçası Freud dediğimiz insanın hayatını daha farklı şekilde lanse edilmesini beklerdim. Netflix’in çok fazla projesinin olması bence bu diziye yeterince bir şeyler katmamış çünkü diziler birbirine çok benzemeye başladı ve bu dizi de benzer dizilere aday. Okuduğum bazı eleştiriler oldu ve bu eleştirilerin genelinde şundan bahsedilmiş; “bu dizi sadece zaman kaybı” izlemeyin falan filan gibi şeyler. Ancak ne olursa olsun diziyi hoş karşılayan izleyiciler de olmuş. Bende diyorum ki bu diziye kesinlikle bir şans verip izlemelisiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

ÇÜ öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dönem dizileri izleyicisi ve ayrıca süper kahraman aşığı.

Yorum Yap