İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Dizi Önerileri
  3. Dizi Önerisi: When They See Us
Trendlerdeki Yazı

Dizi Önerisi: When They See Us

Gerçek bir olaydan esinlenmiş mini drama dizisini kesinlikle izlemelisiniz!

when they see us, when they see us konusu
1

Netflix platformuna ait gerçek bir hikâyeden uyarlanmış When They See Us mini drama dizisi ile yabancı dizi önerilerine devam ediyoruz. Dizinin en güzel kısmı gerçek bir hikâyeden uyarlanıyor olması. Dizinin başrolünde beş siyahi genç var ve New York Central Park’ta yaşanan bir olay sonrasında bu beş gencin suçlanmasını anlatan mini bir dizi. Zaten mini dizi olması olayları daha hızlı anlamanızı sağlayacak. Toplamda 4 bölümden oluşan dizinin her bölümü yaklaşık 60 ile 90 dakika arasında. Gerçekten izlediğim mini diziler arasında When They See Us benim Netflix platformunda son zamanlarda izlediğim en başarılı ve en samimi dizilerden biri.

Mini dizi serilerine aşık biri olarak hayatım boyunca izlediğim en iyi mini dizilerden bir tanesiydi ve gerçekten film tadında olan bu mini diziyi özellikle önermek istedim çünkü; eğer benim gibi duygusal biriyseniz izlerken gözleriniz dolacak. Bu yapımı listenize ekleyin ve lütfen izleyin, izlettirin!

When They See Us Dizi Konusu

When They See Us dizimizin konusuna gelecek olursak, 1989’da bir beyaz koşucu yani sporcu bir kadın önce saldırıya sonra da tecavüze uğrar. O sırada orada bulunan olayla hiçbir ilişkisi olmayan beş siyahi genç, New York polisi tarafından tutuklanır. Baş şüpheli olarak tutuklanmanın yanı sıra bu haksız suçlamalara karşı gençler yanlarında avukatları bulunmadan hatta ailelerine bile haber verilmeden 36 saat boyunca sorgulanır. Bu yanlarında avukatları ve aileleri olmadan sorgulanan gençler daha sonra New York polisinin psikolojik baskılarıyla ve tehditleriyle karşılaşır. Zaten bir mini dizi olması nedeniyle daha fazla konusuna dair spoiler olmamasını istediğim için detay vermeyeceğim 🙂

Ben Netflix’in dizilerinden daha çok bu suç belgesellerini ya da suç konulu mini dizilerinin aşığıyım resmen. Bu dizinin bende merak uyandırmasının nedeni de fragmanından etkilenmem diyebilirim. Özellikle de konusuyla bir oturuşta kendini izlettirdi. When They See Us, tahmin edeceğiniz gibi birçok sinir bozucu sahneye sahip. Çocukların nasıl haksız yere suçlandığını, hiç söz haklarının olmadığını gördükçe sizler ekran karşısında bu adalet sistemine bol bol küfürler edip çokça sinirleneceksiniz.

When They See Us dizisinde sırf siyahi oldukları için haksız yere hapse atılan bu çocukların hukuk mücadelesini izlerken, bir cinsel suçlu olarak topluma karıştıklarında da nasıl toplum tarafından dışlandıklarını hatta yer yer aileleri tarafından da dışlandıklarını görüyoruz. Dizinin bence en sinir bozucu tarafları da bunlardı. Yani direniş sadece hapishanede değil, dışarıda da sürüyor.

when they see us

Bu arada dizinin künyesinden çok kısa bahsedecek olursak; Ava DuVernay var. Hem yapımcı hem senarist hem de yönetmen koltuğunda kendisi. Dizinin kadrosunda tabii birçok genç oyuncunun yanı sıra Vera Farmiga’da var. Ayrıca Fringe dizisinden tanıyacağınız Joshua Jackson var. Dizinin yapımcılarından ikisi de Oprah Winfrey ve Robert De Niro.

Eğer bir mini dizi arayışı içerisindeyseniz, son zamanların en değerli işlerinden biri olmuş bu diziyi izlemelisiniz. Gerek çekimleriyle gerek anlatım tarzıyla yani böyle çokta sakin giden ama yer yerde bolca seyirciye tokadı çakan bir dizi olmuş. Özellikle oyunculuklara değinmek istiyorum. Ben uzun zamandır tüm kadronun uyum içerisinde olduğunu bu kadar iyi oynadığı bir iş görmemiştim. Bir an önce izlemenizi tavsiye ediyorum ve izledikten sonra mutlaka yorumlarınızı aşağıya bekliyorum. Görüşmek üzere. 🙂

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Dizi önerilerim + izlediğim diziler = arkadaşlarım, geçen günlerim ve tamamen hayatım..

Yorum Yap