İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Dizi Önerileri
  3. Dizi Önerisi: Unbelievable

Dizi Önerisi: Unbelievable

Netflix’in en çok etkileşim alan suç dizisini izlediniz mi?

unbelievable, unbelievable konusu

Herkese selamlar! Sizler için birkaç hafta önce şu yazımda, mutlaka izlemeniz gereken bir yabancı dizi önerisinde bulunmuştum. Bu önerimden sonra çok güzel geri dönüşler aldım ve kendimce “dizi önerilerimi sevdiler” bir dizi daha önersem mi diye düşünürken bugün yeni bir dizi önerisi yapmaya karar verdim. Bugün dizi önerileri köşemizde Netflix’in en çok etkileşim alan mini suç dizilerinden biri olan Unbelievable dizisi ile karşınızdayım. Bir gecede bitirebileceğiniz mükemmel ötesi olan Unbelievable dizisinin akıcılığından hiç şüpheniz olmasın.

Seri tecavüzlerin işlendiği Unbelievable dizisinin ismini Türkçeye çevirecek olursak inanılmaz kelime manasıyla çevirebiliriz. Adı gibi inanılmaz, akıl almaz çarpıcı bir gerçek olaydan uyarlama bu dizi. Zaten dizinin sonunda sizde gerçekten inanılmaz bir olay olduğunu anlayacaksınız ve gerçekten böyle bir şeyin nasıl olduğuna hayret edeceksiniz diye düşünüyorum. Unbelievable dizisi 2016 yılında Pulitzer ödülü kazanmış bir haber makalesinden uyarlama. Dizi toplam 8 bölüm, her bölümü 45-60 dakika arasında oluşuyor. Bir gecede bitirebileceğiniz çok fazla merak uyandıran mini dizi tarzında olduğunu belirtebilirim.

Unbelievable Dizisi Konusu Nedir?

Unbelievable konusu, 2008 yılında gençlik merkezinde kalan Marie isimli genç kız tecavüze uğramasıyla başlıyor. Polise haber veren Marie, olay yerine gelen ilk polise yaşamış olduğu bu iğrenç olayın detaylarını anlatmaya çalışıyor. Zaten ilk bölüm kızın polis sorgusu ve hastane sahneleriyle geçiyor. Marie’nin yaşamış olduğu gelgitleri, yönetmenin bize gösterdiği küçük küçük detaylarla bu tecavüz olayını yarım yamalak bir şekilde görüyoruz. Polisin sorgusu esnasında Marie’nin çelişkili ifadeler vermesi poliste şüphe yaratıyor ve kızın biraz üzerine gidiliyor. Koruyucu ailesi ise Marie’nin geçmişte kendisini ön plana çıkaracak hareketlerde bulunduğunu ifade ederek bu durumu polise aktarıyor. Olaylar bu şekilde gelişince Marie, bir nevi toplum baskısı hissederek yaşadığı olayın gerçek mi yoksa hayal mi olduğunu tam hatırlamadığı için ben yalan söyledim diyerek ifadesini geri çekiyor. Geri çekiyor ama ifadesini değiştirdikten sonra kızın dünyası alt üst oluyor. Bir nevi perişan oluyor. Bunu da dizinin ilerleyen bölümlerinde görüyoruz.

Şimdi dizinin hikâyesi işte tam olarak bu noktada başlıyor..

Belirtiğim üzere Marie’nin bu olayı 2008 yılında Washington’da meydana geliyor ve bu olaydan 3 yıl sonra Washington’dan çok uzak bir yerde Colorado’da yani yaklaşık 2000 kilometre uzakta bir başka genç kadın tecavüze uğruyor. Bu sefer olayı araştıran bir kadın dedektif. Bu kadın dedektif, tecavüz vakasını araştırırken tesadüf eseri bir başka tecavüz vakasıyla benzerlik olduğunu fark ediyor. Sonrasında diğer kadın dedektifle de iş birliği yaparak dosyalarını birleştiriyorlar ve ülkenin birçok yerinde farklı aralıklarla birbirine benzer seri tecavüzleri araştırmaya başlıyorlar.

Yalnız, hikâye şöyle; Dedektiflerin farkında olmadığı ama biz seyircilerin bildiği bir şey var. *ilk bölümde izlediğimiz Marie’nin hikâyesi de bu seri tecavüzlerin hikâyesine çok benziyor. (daha fazla detay ve spoiler vermek istemiyorum)

Heyecan dolu bu dizi için 6 saatinizi ayırarak izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. 🙂

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yeniyabancidiziler.com kurucusu. hayat mottosu; “biriktirdiğin değil paylaştığın senindir”.

Yorum Yap