1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Dizi Önerileri
  3. Dizi Önerisi: The English Game

Dizi Önerisi: The English Game

Futbola çağ atlatan dönem dizisini izlediniz mi?

the english game

Bu hafta Netflix platformunda yayınlanan The English Game dizisini izlediniz mi? Dizi önerisi olarak paylaştığımız The English Game, Dizi konusu ve hikâyesiyle izlenecek yeni yabancı diziler kategorimizde izlenmesi gereken dizilerden biri oldu. The English Game, belgesel türünde bir dizi ve bir dönemi anlatıyor. 19. Yüzyılı anlatan dizi daha ilk haftadan 7.8 IMDb puanına ulaştı ve Netflix izleyicisi tarafından çokça beğenildi. 20 Mart itibariyle Netflix platformundan yayınlanan dizi, özellikle korona virüsü nedeniyle spor karşılaşmalarını da etkilediği bir dönemde eve tıkındığımız bir dönemde bence böyle çerezlik bir dizi olduğunu söyleyebilirim.

İsminden anlaşılacağı üzere The English Game sadece futbol ile alakalı bir dizi olmadığını belirtmek istiyorum. 1879 yılında başlayan dizi o yıllarda yaşanan özellikle sanayi dönemi sonrası nelerin yaşandığı, işçi sınıfının ne durumda olduğunu ve üst sınıfın onlara nasıl baktığıyla ilgili bir görüşü de sizlere dizi içerisinde belirteceğini söyleyebilirim. Yani sadece sporseverlere değil genel izleyicilere hitap eden müthiş bir öyküye sahip bir dizi. Herhalde futbol maçlarıyla ile ilgili konular dizinin genelinde belki de üçte birini falan kapsıyordur.

1879 Yılında iki İskoç memleketlerinden kalkıp Darwen’a gelirler. Darwen’in bir takımı vardır ve bu takım fabrika işçileri tarafından oluşturulan bir takımdır. O dönemde para almak yasak olsa da bu iki İskoç futbolcuya el altından para verilir hatta işçi olarak gösterilir ve takımda oynamaya başlarlar. Fergus Suter ve Jimmy Love ikilisi futbol tarihi için çok önemli çünkü iki oyuncu da ilk profesyonel futbolcu olarak gözükmektedirler.

The English Game

FA CUP, biliyorsunuz futbolda en eski kupalardan bir tanesidir ve İngiltere için çok büyük önemi vardır ki hala günümüzde öyle devam etmektedir. O zamanlar ligler olmadığı için tek kupa olarak durmaktadır. Üst sınıfın yönetimi altında ilerleyen FA kupasında kuralları üst yönetim koyuyor ve profesyonelleşmeye karşı oldukları için herhangi bir futbolcunun para almasını istemiyor. Alt sınıf ise bugüne kadar kupayı kazanamadıkları için biraz tabii ki başka yerlerden profesyonel oyuncular getirip kupayı kazanmayı istiyorlar ve bu iki sınıfın dış hayattaki mücadelesi bir şekilde futbol sahasına yani yeşil sahaya yansıyor.

İşte futbol sadece futbol değildir ya da hayat futbola fena halde benzer gibi mottolar vardır. Bunlarda resmen işte bu dizinin içinde gözüktüğü noktalar.

Dizi içerisinde ara ara başka konulara da değiniyorlar özellikle işte bekâr anneler diyebileceğimiz evlilik dışı çocuk yapan annelere de değindiği konu oluyor. Yani esasında genel bir izleyiciye hitap eden bir dizi olduğu için herkese önermek istedim. Hem futbol severlerin hem de dönem dizisi sevenlerin keyifle izleyeceği bir dizi olduğunu düşünüyorum.

Kısaca dizinin özeti: İki İskoç futbol adamı futbolu amatör ruhtan çıkartıp, profesyonel şekilde bir futbolcunun para karşılığında futbol oynanmasını sağlayan iki önemli isim haline gelmişlerdir ve futbola çağ atlatmışlardır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yeniyabancidiziler.com kurucusu. hayat mottosu; “biriktirdiğin değil paylaştığın senindir”.

Yorum Yap