1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Dizi Önerileri
  3. Dizi Önerisi: Tepedeki Ev (The Haunting of Hill House)
Trendlerdeki Yazı

Dizi Önerisi: Tepedeki Ev (The Haunting of Hill House)

Sadece gerilim üzerine kurulu olmayan duygusal tabanlı Netflix dizisi.

tepedeki ev, tepedeki ev konusu

Yepyeni bir dizi önerisi ile önceki dizi önerilerimden farklılık göstererek bir korku temalı yani Tepedeki Ev (The Haunting of Hill House) dizisiyle karşınızdayım. İlk olarak dizinin bir kitaptan esinlendiğini belirtmek istiyorum. Esinlendiği diyorum çünkü kitaptan diziye birebir uyarlama yapılmamıştır. Netflix platformunun gerilim/korku dizisi olarak bizlere sunduğu, konusunda duygusal anların fazlasıyla olduğu Tepedeki Ev yani The Haunting of Hill House dizisini şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum.

YYD Yorumu: Her ne kadar korku dizisi olsa da, dram yönüyle oldukça hüzün dolu anlar yaşayacaksınız. 🙁

Bugünkü önerimde dizi hakkında spoiler vermeden potansiyel izleyicilerin dikkatini bu diziye çekmek istiyorum. Tepedeki Ev dizisi Netflix platformunda yayınlanmış bir dizi ve Netflix’in son zamanlarda bizimle paylaştığı en iyi içeriklerden birisi diyebilirim. Tepedeki Ev dizisinin kökleri çok daha eskiye dayanıyor. Şöyle söyleyeyim; Shirley Jackson tarafından yazılmış bir kitaptan esinlenmiş ve hatta 1999 yılında filmi de çekilmiştir. Liam Neeson ve Owen Wilson gibi ünlü oyuncuların oynadığı bu filmi belki duymuşsunuzdur, belki de izlemişsinizdir. Dizimize gelecek olursak şimdi ise Netflix tarafından o eserin televizyon uyarlaması yapılmış durumda ve 10 bölümlük bir seri olarak ilk sezonu seyirciye sunulmuştur.

İlk sezonun tamamını izlemiş biri olarak açıkçası diziyi çok beğendim. Çeşitli platformlarda yüksek notlar almış ve özellikle de IMDb’den 8.7 gibi bir puan alarak genel olarak beğenileri toplayan bir dizi olmuştur. Gerçekten çok kaliteli bir korku dizisi olmuş özellikle korku dizileri arasında içerik bulmakta zorlanırken hatta çekinirken bu dizi böyle ilaç gibi gelecektir. Eski bir konu yeniden bir uyarlama ama o kadar iyi hazırlanmış ki gerçekten sizi ekran başına kitliyor.

tepedeki ev konusu

Tepedeki Ev (The Haunting of Hill House) Konusu

Dizimizin konusuna gelecek olursak; 5 Çocuklu bir aile eski ve yalnız bir evde yaşamaktadır. O evde başlarına gelenler, gördükleri duydukları olaylar, doğaüstü yaşadığı ilginç gerilimler, ailedeki travmalar, günümüz ve geçmişe dönük zaman atlamalarıyla bizlere sunuluyor. Korku filmi sevenler bu diziyi zaten seveceklerdir ama bence bu diziyi özen kılan şey, bu türü sevmeyenlerinde ilgiyle izleyecek olması. Çünkü diziyle ilgili şöyle bir şey var; Aslında dizi klişe bir hikâyeden oluşuyor yani her korku filmi/dizisi gibi. Eski bir ev var ve o evde yaşadıkları ilginç olaylar ama dizinin özel yanı şu ki bu klişeyi çok düzgün işlemişler. Zaten klişe her dizide olabilir ve kaç tane alternatif, kaç tane farklı konu sunabilirsiniz ki? Tepedeki Ev dizisi de bu klişeyi çok farklı şekilde ve çok güzel berrak uyandıran bir şekilde bizlere sunuyor. Bu yüzden dizi sürükleyici ve izlerken bir an olsun kopmuyorsunuz.

Tepedeki Ev dizisi, hem geçmişe gidip hem de günümüze gelebilme yeteneğine sahip ve dramla iç içe harmanlanmış. Psikolojik anlamda da bir aile travması var karşımızda. Yıllar içerisinde birbirinden kopmuş 5 kardeş var ve bu kardeşlerin birbirileriyle olan ilişkileri, anne babalarıyla ilişkileri, yalnızlıkları ve korkuları aslında sizi hüzünlendiren de bir yanı var ve her bölümünde korkarak izlemiyorsunuz aksine hüzünlenebiliyorsunuz.

Tepedeki Ev (The Haunting of Hill House), eğer her türde diziyi izleyebilirim ve yeni bir dizi önerisine ihtiyacım var diyorsanız, ben çok beğeneceğinizi düşünerek kesinlikle bu diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Dizi önerilerim + izlediğim diziler = arkadaşlarım, geçen günlerim ve tamamen hayatım..

Yorum Yap