İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Dizi Önerileri
  3. Dizi Önerisi: Six Feet Under (HBO Dizisi)
Trendlerdeki Yazı

Dizi Önerisi: Six Feet Under (HBO Dizisi)

Her bölümünde hayat dersi veren gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizi.

six feet under

İzlerken sizleri bolca hüzünlendirecek, her bölümünde hayata dair yeni bir şeyler öğrenmenizi sağlayacak yepyeni bir dram dizi önerisi ile karşınızdayım. Yepyeni dedim ancak sizlere bugün önereceğim dizi 2001 yılında yayınlanmış bir HBO dizisi. Bahsettiğim dizi 8.7 IMDb puanı almış, mükemmel bir hikayesi olan Six Feet Under. Çok eski bir dizi aslında ve çoğu yabancı dizi izleyicisi tarafından bilinmediği tahmin ediyorum. Gerçekten izleyicisi tarafından fazlasıyla olumlu yorumlar almış bir dizi olan Six Feet Under dizisi 2001-2005 yılları arasında yayınlanmıştır. Dizinin yaratıcısı, American Beauty filminin yaratıcısıyla aynı kişi yani Alan Ball. Eğer bu tarzdaki filmleri seviyorsanız, eminim bu diziyi de seveceksiniz.

YYD Yorumu: İddia ediyorum yabancı diziler arasında hayatınızda izlediğiniz en iyi dizi, Six Feet Under olacak!

Six Feet Under Konusu

Dizinin konusuna gelecek olursak; bir cenaze evi işleten ailenin etrafında dönüyor yani o ailenin hayatını izliyoruz. Genel olarak aile temalı bir dizi ama izlerken size bütün hayatı sorgulatıyor. Dizinin ilginç yanlarından biri her bölümün bir ölümle başlaması. Hani sonuçta bir cenaze evi işletiyorlar ve işleri gereği ölüleri gömülmeye hazırlamak. O yüzden her bölümün başında bir ölüm izliyoruz ve bu ölümler genelde çok enteresan ilgi çekici oluyor. Dizinin tam olarak amacı da bu zaten her ölümü bizlere aktarırken hayatın ne kadar çabuk bitebileceğini gösteriyor. *Daha fazla diziye dair spoiler vermek istemiyorum çünkü sonra tepki alıyorum. 🙂

six feet under oyuncuları

Six Feet Under Oyuncuları

Dizinin karakterlerinden de bahsedecek olursam; dizinin her karakteri gerçekten kendine özgü olarak muhteşem oyunculuklar sergilemiş ve birbirileriyle olan ilişkileri çok gerçekçi yansıtılıp sizlere kurguymuş gibi gelmiyor. Sizler için bazı ana karakterleri yakından inceledim;

  • David Fisher (Michael C. Hall): Dizideki David karakteri kendi olmaya çalışıyor sürekli ama ailesine karşı kendini sorumlu hissettiği için kendi olmaktan bir o kadar uzak. Dizide her ne kadar uzak olarak gözükse de ailenin en sorumluluk sahibi karakteri. Aynı zamanda David karakterini oynayan başarılı oyuncu Michael C. Hall yani dexter’ı canlandıran oyuncu. Bu dizideki performansı da dexter’ı aratmıyor ve gerçekten çok iyi.
  • Nate Fisher (Peter Krause): Diğer ana karakterlerimizden biri de David’in erkek kardeşi Nate. Ailenin en özgür olanı, en başına buyruk ve en hayatını istediği gibi yaşayan karakteri ama tabii belli bir süre sonra o da bu düzene kapılıp ailesi için bir şeylerden fedakârlık yapmak zorunda kalıyor.
  • Claire Fisher (Lauren Ambrose): Claire karakteri dizideki en küçük kardeş. En küçük olduğu için dizide en sıkıntılı gözüken bir karakter olarak görülüyor. Tam ergenlik döneminde bazı travmatik olaylar yaşıyor ve ondan sonra onun hızlıca büyüme ve yetişkin olma arayışını izliyoruz. Benimde dizide en sevdiğim karakterlerden biri.
  • Ruth Fisher (Frances Conroy): Ruth karakteri de anne karakter. Aslında dizinin en kontrollü ama en psikopat karakteri diyebilirim ama dizideki en izlemesi zevkli karakterde o diyebilirim. Ruth karakterini canlandıran Frances Conroy, dizide genel olarak oyunculuklar çok başarılı olsa da içlerinden en iyisi diyebilirim.
Önerilen Yazı

Karantinada İzlenecek İyi Hissettiren +5 Dizi Önerisi

2003 yılında En iyi Drama dizisi ödülünü alan Six Feet Under dizisinin eski olduğuna bakmayın ve kesinlikle bu diziye bir şans verin. Özellikle de böyle acele ederek izlemenizi kesinlikle tavsiye etmiyorum çünkü gerçekten diziyi bitirdiğinizde tekrar tekrar izlemek isteyeceksiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

ÇÜ öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dönem dizileri izleyicisi ve ayrıca süper kahraman aşığı.

Yorum Yap