İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Dizi Önerileri
  3. Dizi Önerisi: Ragnarok

Dizi Önerisi: Ragnarok

Bir solukta bitireceğiniz yeni bir kahramanın serüveni: Ragnarok

ragnarok dizisi

Mitoloji ile ilgilenenlerin yeni gözdesi olan Netflix yapımı Ragnarok dizisi ile yeni yabancı dizi önerileri başlığı altında karşınızdayım. Netflix, İskandinav ülkelerindeki The Rain ve Quicksand dizileri ile yakaladığı başarıyı devam ettirme ümidiyle yayınladığı bu dizi 31 Ocak 2020’de yayınlanmıştı.

6 Bölümden oluşan ve 40 ile 45 dakikalık bölüm sürelerinden oluşan dizi fantastik, drama ve gençlik türleriyle karşımıza çıkıyor. Mutlaka izlenmesi gereken diziler arasında yer bu dizi önerimizi kesinlikle listenize ekleyiniz ve izlemeyi unutmayınız.

Ragnarok Dizi Konusu

Dul bir kadının iki oğluyla birlikte eski eşini kaybettiği kasabaya geri dönmesiyle birlikte hikâyemiz başlıyor. Kapalı bir havada kasaba giriş yapan aile, Magne’nin kâhin bir kadın tarafından gözlerinin açılmasının hemen ardından yağmuru tahmin etmesiyle birlikte ilk gerginliğini burada yaşıyor. Magne, özünde her ne kadar sıcak bir insan olsa da disleksi probleminin yanı sıra babasının ölümünden hemen sonra geçirdiği travma ile birlikte çeşitli sosyal problemlere de sahip bir birey. Sosyal anlamda birçok sıkıntıya maruz kalan karakterimiz, kâhin kadından sonra elde ettiği bir takım güçlerin getirdiği sorumlulukların farkında değildir. Bu güçler sayesinde hiç koşamadığı kadar hızlı koşabiliyor, bir çekici kimsenin fırlatamadığı kadar uzağa fırlatabiliyor, bisiklet tekerini çıplak elleriyle onarabiliyor ve bir aracı rahatlıkla itebiliyordur. Magne okula başladıktan hemen sonra çevreci arkadaşı Isolde ile birlikte çevre bilinci de elde ediyor.

Isolde sayesinde Jutul Ailesi’nin çevreye zarar veren fabrikalarının olduğunu fark eden Magne, onların aslında baş düşmanları devler olduğunu bilmeden bile nefret etmesine neden oluyordu. Edda kasabası her ne kadar çevreci bir toplum olarak bilinse de buzulların erimesi, fabrikalar yüzünden insanların kanser olması ve ölen hayvanlar sadece Isolde ve babası tarafından farkına varılan bir problemdi. Ta ki buzulların eridiğini kanıtlamak için dağın eteklerinde ölçüm yapan Isolde, Vidar Jutul tarafından öldürülünceye kadar. Kızın ölümünden hemen sonra Magne, bu ölümü araştırmaya ve güçlerini keşfetmeye başlıyor. İleriki dönemlerde Jutul ailesini teker teker karşısına almaya başlıyor. (*daha fazla spoiler olmadan konuyu burada bitirelim)

ragnarok

Neden Ragnarok?

Bilmeyenler için öncelikle sizlere bu tanımın bizler için ne ifade ettiğinden bahsetmek istiyorum. Ragnarok, İskandinav mitolojisinde “tanrıların kaçınılmaz sonu olarak” bilinmektedir. Kelimenin detaylarına indiğimiz zaman;

  • Ragna: Tanrıların düzenleyici gücü
  • Rok: Kıyamet ve kader

Anlamlarına gelmektedir ve birleştikleri zaman ise tanrıların kaderi tanımını oluşturmaktadırlar.

Diziye ilk sezondan ısınan mitolojik öğelerini fazla abartmadığı için yerinde bulan birisi olarak diziye değerlendirecek olursam; Dizinin genel yapısını ve karakterlerin diziye uygun şekilde oturuşunu beğendim diyebilirim. İzlediğimiz çoğu gençlik dizisinden daha kaliteli ve akıcı da olması beni bu diziye bir ayrı bağlıyor. Ragnarok dizisi 2. Sezonunun geleceğine dair bir onay aldığını da sizlere belirtip, dizi önerimi burada bitirmek istiyorum. Yeni bir dizi önerimde görüşmek dileğiyle. 🙂

Yorum Yap

Yazar Hakkında

ÇÜ öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dönem dizileri izleyicisi ve ayrıca süper kahraman aşığı.

Yorum Yap